Logo w Himalajach. Sikkim – Tribute to Ania.

Dzisiejszy wpis to kolejny ogromny i jakże znaczący kamień milowy na trasie wirtualnej podróży logo Niedar, które niestrudzenie i systematycznie mknie w kierunku…. księżyca. Oto logo po przebyciu / w linii prostej z Niedar/ ok 6 385 km ląduje na obszarze dawnego mini królestwa: Sikkim, które w wyniku referendum społecznego głosami aż 97% obywateli w 1975 roku wypowiedziało się za… detronizacją monarchii królewskiej i przyłączeniem tego państewka do Indii jako 22/giej  prowincji. Tędy przebiegał niegdyś jeden z najważniejszych szlaków handlowych między Indiami i Tybetem:

 Osiągamy dzisiaj piękny okrągły wynik ! Indie to dokładnie 50/ty kraj, na terenie którego zostało sfotografowane logo Niedar ! Pomyśleć iż jeszcze 2 lata temu, dało się słyszeć głosy iż podróż logo dookoła świata potrwa dobrych kilka lat ….a tu dzisiaj jesteśmy już pewnie w połowie drogi na księżyc i stuknęła nam jakże okrągła 50/tka zaliczonych państw !

Indyjski debiut logo zawdzięczamy Lutkowi z Wesołej, którego niniejszym serdecznie witam w gronie Ambasadorów Akcji: logo Niedar podróżuje !

Tribute to Ania

Lutek, z którym przyszło nam doświadczyć podobnego nieszczęścia życiowego, postanowił zadedykować  wyprawę w Himalaje  – swojej Ani. Na tę okoliczność, podobnie jak wcześniej  dla Adama z Kamiennej oraz dla Oli z Wesołej;  Ewa ze Spacerowej przygotowała specjalny znak graficzny – wirtualny symbol naszego wspólnego pamiętania o tych którzy odeszli a pewnie chcieliby jeszcze wspólnie z nami odbyć w realu niejedną podróż. W ten oto jakże unikalny sposób, nasi bliscy pozostają wciąż w naszej pamięci i naszych sercach wpisując się we wspólną społeczną akcję promocyjną:

Sikkim czyli himalajskie klimaty w pigułce.

Sikkim, po prowincji Goa  /skąd inąd ponoć idealnym miejscu aby rozpocząć przygodę z wakacjami w prawdziwych tropikach/ pod względem powierzchni, jest drugą najmniejszą prowincją Indii. Nazwa królestwa/prowincji Sikkim /brak jest polskiego odnośnika/ pochodzi od sanskryckiego sikhin – szczyt i poniższe ujęcie z logo zdaje się wyjaśniać jej genezę. W oddali na horyzoncie widoczne jest „Pięć Skarbnic Wielkiego Śniegu” czyli drugi co do wysokości w Himalajach / po Mount Evereście / kilkuwierzchołkowy szczyt – Kanchendzonga (8586 m n.p.m.), – jeden z najwyższych filarów dachu świata pokryty olbrzymią śniegową czapą:

Kanchendzonga to najwyższy szczyt znajdujący się na terytorium Indii wyrastający na horyzoncie /granica z Nepalem/ z licznych niższych wzgórz i gór pokrytych …. co wydaje się niewiarygodne- subtropikalnym lasem a więc porośniętym rododendronami, storczykami, paprociami, magnoliami. Trafimy tu na wysokogórskie jeziora, tarasy pól uprawnych i wodne kaskady o przedziwnych nazwach… oto urokliwy górski Wodospad: Pięciu Sióstr:

W kierunku Kanchendzongi z kalendarium podboju szczytu:

Przed wymarszem, ekipa trekkingowa zebrała się w największym w Sikkim klasztorze Rumetek niedaleko Gangtok – stolicy prowincji:

Kanczendzonga jest górą niesłychanie  trudną do zdobycia. Po Lothse i Annapurnie, zanotowano tu najmniej wejść. Wielu himalaistów, oddając swoje życie pozostało na jej zboczach do dziś. Historia zdobycia tego  szczytu nie jest aż tak odległa. Po raz pierwszy został on osiągnięty:  25 maja 1955 roku przez George’a Banda i Joe Browna.

 Pierwsze wejście zimowe zaliczyli: Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka.

W 1992 – na wysokości 8250 m n.p.m. zaginęła tu Wanda Rutkiewicz.

18 maja 2009 roku na szczycie stanęła Kinga Baranowska  – pierwsza Polka.

Logo Niedar oczywiście nie zdobyło Kanchendzongi /wszystko przed nami :-)/  ale poniżej jakże unikalna fotka, którą zawdzięczamy Lutkowi z Wesołej  …  w tle do góry nad logo,  na nieskazitelnym  błękicie rysują się coraz ostrzejsze  granie szczytów himalajskiego dachu świata.

W Himalaje jeszcze wrócimy zapisując unikalny rekord wysokości na której zostało sfotografowane logo Niedar …ale to już atrakcyjny temat dla Księgi Niedariańskich Rekordów.

Dodaj komentarz