Logo w Jordanii –  Petra miasto z litej skały.

Po pokonaniu pustyni Wadi Rum /patrz  poprzedni wpis: Logo w Jordanii/, powoli zbliżamy się do celu naszej  podróży na zachodnim brzegu Jordanu,  czyli do  legendarnego realnie do dziś istniejącego przynajmniej w sferze turystycznej,  miasta: Petra. To tutaj dzięki sprawnym dłoniom mistrzów dłuta przez tysiące lat  z litej skały  wyłaniała się jedyna w swoim rodzaju skalna aglomeracja, którą w czasach rozkwitu, za   panowania króla Aretasa IV (9 p.n.e. – 40 r. n.e.). zamieszkiwało na stałe ok 40 000 mieszkańców.

Do miasta wiedzie jedna wąską droga wśród skał,/wąwóz As-Sik/   dzięki czemu miejsce to idealnie wykorzystując  warunki naturalne  było trudnym strategicznie do zdobycia punktem a zakusy mieli na nie tylko afrykańsko azjatyccy  pobratymcy   np. Król Herod Wielki, Ptolemeusze, zaborcza egipska Kleopatra, ale także  wielcy wodzowie ówczesnej Europy czyli starożytni Grecy i oczywiście Rzymianie na czele z takimi sławami jak Pompejusz Wielki czy Oktawian August. Wszystkim Petra dała zbrojny odpór ulegając dopiero w 106 r. Cesarzowi Trajanowi …. ale wróćmy jeszcze do  początków  tej  skalnej metropolii.

Odrobina historii:

W okresie paleolitu, zaczęli tu pomieszkiwać myśliwi i zbieracze. Z czasem na coraz dłuższe pobyty liczne groty skalne zajmowały plemiona koczownicze. Dopiero w  neolicie czyli ok 9 tyś. lat przed naszą erą powstały stałe miejsca pobytu osiedlających się tu  grup Nomadów. Petra swój największy rozkwit przeżywała  w okresie od   III w. p.n.e. do I w. n.e. pełniąc wówczas rolę  stolicy królestwa Nabatejczyków,

Zlokalizowana na przecięciu szlaków handlowych z Indii do Egiptu oraz południowej Arabii i Syrii Petra stała się strategicznym węzłem handlowym w tamtym regionie świata.

Garść ciekawostek:

W stylach architektonicznych miasta,  łatwo można dostrzec wpływy egipskie /szczególnie nekropolie wykuwane w skałach w kształcie piramid/, ale także greckie i rzymskie. W roku 130 zawitał tu rzymski   cesarz „turysta” a architekt z zamiłowania, –  czyli sam   Cesarz Hadrian co przyczyniło się do rozbudowy centrum miasta o nowe wizje.

Oto sztandarowa budowla Petry: Al. – Chazana. czyli „Skarbiec Faraona”. Tu widziana z góry:

Ta piętrowa budowla – użytkowa będąca monstrualnych rozmiarów skalną rzeźbą,  powstała ok. I-II w. n.e. Do dziś trwa spór czy był to skarbiec czy może jednak grobowiec, któregoś z władców Petry:

Chociaż przez tysiące lat funkcjonowały tu religie Dalekiego Wschodu to w okresie wypraw krzyżowych w Petrze zajętej przez krzyżowców, dominowało chrześcijaństwo.

Jak już wspominaliśmy  w magicznej dacie czyli 07 07 2007 roku miasto zostało wpisane na listę nowych 7/miu Cudów Świata. Nie obyło się bez sprzeciwów. Zwolennicy innych kandydatur zarzucali organizatorom iż w promowanie Petry włączyła się rodzina królewska Jordanii

Bez względu na to czy ktoś uznaje Petrę za Cud Świata czy nie – jej obszar wpisany jest na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO co bezsprzecznie lokuje to miejsce jako niepowtarzalne  i jedyne  w swoim rodzaju  na ziemskim globie.

To właśnie w tutejszej scenografii  był ukryty Święty Graal w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Ruiny starożytnej Petry zainspirowały klasyka kryminału: Agatę Christie, która  umieściła w nich  akcję powieści: „Rendez-vous ze śmiercią”…

Oto jeden z największych obiektów miasta. Teatr wybudowany w I wieku naszej ery. Wykuty w skale monumentalny  który mógł pomieścić od 6 000 do nawet 10 000 widzów ! Liczby te nawet dzisiaj robią  wrażenie:

 O Petrze powstała piosenka: Nosa’at Le-Petra, którą zaśpiewała  Szaron Kohen – izraelska piosenkarka i kompozytorka. Zwyciężczyni 43. Konkursu Piosenki Eurowizji (1998), dwukrotna reprezentantka Izraela w konkursie (1998 i 2011).  Utwór powstał w związku z podpisaniem w październiku 1994 roku traktatu pokojowego pomiędzy Izraelem a Jordanią.

Szaron Kohen urodziła się jako osoba transseksualna.  W wieku 13 lat przeszła z sukcesem operację korekcji płci.

Chcesz posłuchać jej piosenki o Petrze – kliknij w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=jRX7vYLP8jo

Chcesz obejrzeć więcej fotek  z Petry ?  Zerknij  na naszą  mapę Google z podróżami logo  -dostępną w górnym poziomym menu strony.

/-/DTR Team

Dodaj komentarz