Logo Niedar: 40 metrów pod ziemią !

Mam zaszczyt i prawdziwie  dubeltową   przyjemność,  przedstawić  kolejną Ambasadorską parę:  Beata i Marek z Rogoża.  Dołączają dzisiaj oficjalnie nie tylko  do akcji: ”Logo Niedar Travel The World”… ale także do …. Niedariańskiego Klubu Seniora !

Faktyczny udział, Duetu B&M,  miał miejsce dużo wcześniej. Ponad  rok temu mieliśmy wspólną okazję rozkoszować się wieloma atrakcjami  Krakowa. Relacje z pierwszej  stolicy Polski  wciąż w  przygotowaniu; ustępują dzisiaj innemu całkiem niedawno wspólnie  „zaliczonemu”  miejscu,  jakim był zabytkowy  unikat Województwa Śląskiego, którym jest  wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach:

Obiekt jako jedyny w regionie  oznaczony jest także Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej

W połowie XVI w. Tarnowskie Góry były największym w tej części Europy producentem galeny !  Uważa się, że eksportowany ołów tarnogórski miał pośredni wpływ na rozwój międzynarodowego handlu. Nie pozostał on bez wpływu na  ogólne ożywienie gospodarcze Europy. Pozyskiwane z galeny srebro wędrowało aż do Chin, które potrzebowały go do produkcji monet.

Wydobyciem rudy zajmowali się Gwarkowie. Słowo pochodzi od niemieckiego („der Gewerke”) i oznacza organizatora produkcji, udziałowca, przedsiębiorcę, lub  po prostu właściciela kopalni.

Każdy drążony przez górników szyb miał swoją nazwę! Czasami z wydobyciem nie miały one nic wspólnego: , Małpi Ogon, Gwiazda Wieczorna, Aurora, Pieczeń Wieprzowa. Bywało iż zdarzały się wulgaryzmy sic ! Gdy górnicy zgłaszali w urzędzie cztery szyby równocześnie, nadawano im nazwy pokrewne, np. Owies, Pasza, albo Talerz, Dzbanek, Szklanka, Piwo jasne.  Przez blisko 400 lat działalności na terenach miasta powstało …ponad 20 000 szybów. Stąd z czasem szyby zaczęto numerować.

Gwarków obowiązywał niezwykle rygorystyczny kodeks. W kopalniach obowiązywał zakaz spożycia piwa. Wysokie kary groziły spóźnialskim oraz przeszkadzanie innym w pracy…

Współcześnie górnicy przy różnego rodzaju uroczystościach  chętnie zakładają stroje galowe. Za nim stało się to kanonem, pod koniec XVIII w. dyrektor Wyższego Urzędy Górniczego we Wrocławiu Fryderyk Wilhelm von Reden – wydał nakaz noszenia takich mundurów. Nie stosującym się do prawa groziły surowe kary pieniężne – zdarzały się nawet przypadki karania więzieniem sic !

Wiele wymagano od Burmistrza Tarnowskich Gór m.in. biegłej znajomości co najmniej trzech języków /polskiego, niemieckiego i czeskiego/

Niektóre z wyeksploatowanych szybów  już w XVIII w. zaczęto udostępniać … turystom. Były to  absolutne początki popularnej dzisiaj  turystyki industrialnej.

Punktem zwrotnym było uruchomienie w kopalni Fryderyk pierwszej maszyny parowej. Wieści o tym wydarzeniu lotem błyskawicy rozeszły się po całej Europie !

Tu w Tarnowskich Górach narodził się kult Św. Barbary – patronki Górników. Stolica Apostolska  zatwierdziła oficjalnie założone przez Gwarków 1721 r. Bractwo Św. Barbary, które istnieje do dzisiaj.

Trasa dla zwiedzających jest wyjątkowa atrakcyjna, choć nie należy do najdłuższych. Niecałe dwa kilometry trasy w większości przechodzi się pieszo, natomiast ok. trzysta metrów… trzeba przepłynąć łodzią podziemnymi sztolniami.

Pragniesz  zejść 40 m pod ziemię – poczuć klimat tego oryginalnego szlaku ?  Kliknij w poniższy link

https://www.youtube.com/watch?v=4S--dm3MAMo

W pobliżu  kopalni, turyści mogą zwiedzać:  Skansen Maszyn Parowych …ale to już historia na kolejny wpis… 😊

 

 

Dodaj komentarz