Logo Niedar w Ameryce Płd. – Kartagena !

Kontynuując swoją  podróż po Kolumbii, Basia i Jacek Juraszowie zaprosili  nas do Kartageny. Przypomnieć tu należy, iż jako pierwsi w tym mieście logo Niedar  sfotografowali  Mariola & Tadeusz z Edmonton. Przy okazji poczet flagowy logo Niedar,  wzbogaciła wtedy flaga miasta Kartagena:

oraz flaga departamentu Bolivar do którego Kartagena należy administracyjnie:

Wtedy był to  specjalny prezent z okazji 5/lecia funkcjonowania strony www.niedary.pl  a przy okazji debiut logo Niedar na obszarze 7/mego wówczas   jeszcze  nie „zdobytego”  przez ikonkę  naszej wsi –  kontynentu:

https://niedary.pl/niesamowity-prezent-na-5-lecie/

No ale wracamy do dzisiejszej  Kartageny,  pod mury zbudowanej na wzgórzu San Lazaro: monumentalnej fortecy obronnej:  Castillo San Felipe de Barajas. Jest to największa tego typu budowla jaka powstała na  obszarze Ameryki Południowej !

fot. Basia Jurasz

Pierwsze fortyfikacje na wzgórzu  San Lazaro  posadowiono  już  w 1536 roku. Fort był   wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany przez stulecia:

W roku 1741 odbyła się tu wielka bitwa między siłami angielskimi  pod wodzą Admirała Vernona, które liczyły 23 000 ludzi i 186 okrętów.  Hiszpańską  obronę  którą stanowiło  3000 ludzi i…  zaledwie 6 okrętów dowodził   Admirał Blas de Lezo. Kiedy w  wyniku walk siły angielskie stopniały do 3 200 ludzi admirał Vernon podjął decyzję o odwrocie na Jamajkę.

Admirał Lezo okazał się genialnym i doświadczonym  dowódcą.  W całej swojej karierze wojskowej doznał wielu poważnych ran. Stracił lewe oko, lewą rękę, utracił sprawność w prawej ręce i amputowano mu na polu walki lewą nogę. Admirał zmarł, kilka miesięcy po wygranej bitwie …. na tyfus.

W roku 1984  forteca    Castillo San Felipe de Barajas  została wpisana na listę  światowego dziedzictwa UNESCO:

Tak nawiasem ciekawe  ile miejsc znajdujących się na  światowej liście UNESCO ”zaliczyło” już nasze logo – na pewno jest ich sporo.

Pomnik Catalina:

To jeden  z obowiązkowych turystycznie punktów przy  którym odwiedzający Kartagenę robią sobie fotki. Pomnik Cataliny upamiętnia tę barwną a jednocześnie tragiczną  postać której obecność przeplata się z krwawą historią Kartageny:

Dramatyczne losy Cataliny chociaż niestety  w mało wciągającej tonacji brazylijskiej telenoweli,  mieliśmy niedawno  okazję śledzić  w naszej TVP.  Porwana przez hiszpańskich konkwistadorów – córka miejscowego wodza, uczy się języka hiszpańskiego, przechodzi na wiarę katolicką i zdobywa immunitet tłumaczki. Kiedy dowiaduje się iż mimo obietnicy jej bliscy tracą życie z rąk hiszpańskich konkwistadorów – za pomocą intryg podejmuje z nimi walkę.

Dzielnica Getsemani

To wspaniały przykład społecznej  przemiany  której wizerunkową misję miasto zawdzięcza m.in. sztuce. Sztuka ta,  niekoniecznie przez duże „S” w sensie wartości  artystycznych, jako takich,  ale za to przez mega „S” w rozumieniu spektakularnej  zmiany oblicza dzielnicy.

Jeszcze nie tak dawno ten obszar opanowany przez narkotykowe gangi, sutenerów i wiele  osób z półświatka,  cieszył się ogromnie złą sławą. Uchodził za  jeden  z najniebezpieczniejszych kwartałów miasta w którym wykonanie takiej fotki z logo naszej wsi jak poniżej,  mogłoby się okazać  na tyle bezsensowne co i  nawet niebezpieczne:

Kreatywna sztuka uliczna. Ekspresyjne murale, klasyczne graffiti. Właściciele prześcigający się w multikolorowej prezentacji  fasad i zdobień budynków:

Wszyscy oni stali się twórcami swoistej enklawy sztuki ulicznej, która wieczorami staje się scenografią występów dla  muzyków, kuglarzy i animatorów. Ich publiczność stanowią  turyści zasiadający przy  wystawianych licznie krzesłach   przydomowych restauracyjek  i kafejk.   Spacer po tym urzekającym kolorami miejscu,  możesz kontynuować po kliknięciu w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=UZwxWBjuI8o

Specjalne podziękowania:

Basi i Jackowi, nieustannie i serdecznie dziękujemy za to iż w swoich bagażach na dystansie dziesiątków tysięcy kilometrów,  wciąż znajdują miejsce na  wydruk logo Niedar w formacie A4 !!!

Dodaj komentarz