Logo Niedar w Indiach – Darjelling. Matka Teresa, epizod – II.

W jednym z podręcznych  folderów akcji: ” Logo Niedar Travel the World” gromadzi się nam  sporo nieopublikowanych ciekawostek. Niektóre z nich nawet sprzed lat ! Dziś odkrywamy jedną z nich:

Oto pomysłodawca i  Komandor Niedariańskiego Rajdu Szlakiem Kurhanów: Ludomir Domański ustanawił- nie pobity do dziś –  rekord wysokości na której zostało sfotografowane  logo Niedar – przypomnę 4 800 m.n.p.m.   link do wpisu poniżej:

https://niedary.pl/logo-w-himalajach-bije-rekord-wysokosci-4800-m-n-p-m-tribute-to-ola/

Przed wyruszeniem w Himalaje,   zatrzymał się w Darjeeling. Słynnym  na cały świat dystrykcie Indii. Stolicą dystryktu jest miasto o tej samej nazwie.  Sławy temu miejscu przysporzyła oczywiście wyborna herbata, której krzewy porastają okoliczne wzgórza. Tutejszy unikalny  mikroklimat jest dla nich wręcz  stworzony. Warto wspomnieć,  iż miasto leży na wysokości – bagatela –  2140 m.n.p.m. …. Czyli zaledwie „jakby”  ok. 300 metrów poniżej wierzchołka Rysów – naszej najwyższej góry !

Darjeeling liczy nieco ponad 100 000 mieszkańców ale / od 1962r/ ma swój uniwersytet ! Tutejsza  himalajska kolej wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO ! Miasto rozwijała  angielska elita mieszkańców Indii, która budowała tu swoje letnie rezydencje do których przybywano na czas letnich upałów. Tutaj urodził się a po osiągnięciu światowych sukcesów powrócił i w efekcie został pochowany, nepalski Szerpa: Tenzing Norgay.  Słynny himalaista, który wraz z Edmundem Hillarym 29 V 1953 jako pierwsi zdobyli  Mount Everest – najwyższą górę Ziemi !  W Darjeeling Tenzing pełnił funkcję kierownika  Instytutu Górskiego (Himalayan Mountaineering Institute – HMI). Był także Prezesem Stowarzyszenia Szerpów. 

No i na finał pozostała nam tytułowa: Matka Teresa z Kalkuty. Uważni Czytelnicy naszego bloga wiedzą iż nie pochodziła ona z Indii lecz z…. Macedonii. Logo Niedar było w Skopje pod domem w którym się urodziła  Matka Teresa – link poniżej.

https://niedary.pl/logo-niedar-w-macedonii/

Jednak mało kto wie, iż swój wkład w promocję Darjeeling ma także Matka Teresa z Kalkuty. Przybyła ona tu 10 września 1946 roku podróżując, z Kalkuty do klasztoru w Darjeeling na coroczne rekolekcje. Usłyszała wtedy  „powołanie w powołaniu” – wezwanie, by….  opuścić klasztor i założyć nowe zgromadzenie, oddane pomocy najbiedniejszym z biednych.

Dodaj komentarz