Logo Niedar z misją w Kosowie.

Cieszy  ogromnie fakt, kiedy logo pokonuje w bagażu naszych Ambasadorów tysiące kilometrów. Dumni jesteśmy gdy na jego trasie na pamiątkę uwieczniane są słynne nie tylko turystycznie   znane miejsca ….ale  w sposób szczególny  cenimy fakt kiedy logo  odwiedza  niewielkie  kraje  położone  na uboczu znanych szlaków

…i tak oto …jesteśmy z naszym logo  w Kosowie  – tzw. terytorium spornym  państwie uznanym przez niewiele ponad 100 państw na świecie, które dekadę swojej  niepodległości obchodziło ledwie  w minionym roku. Dla wielu Kosowo pozostaje nadal autonomiczną  częścią Serbii. Obszar dzisiejszego Kosowa w swojej historii przeżywał wpływy praktycznie wszystkich państw ościennych i niczym w soczewce ogniskował to co historycy określają mianem tygla bałkańskiego.Bardzo okrutna historia sprawia iż wielu mieszkańców wciąż żyje  tu w poczuciu wielkich krzywd narodowych etnicznych, sąsiedzkich…

Oto garść ciekawostek:

Z historii najbardziej znanym miejscem Kosowa wydaje się być Kosowe Pole na którym stoczono wiele bitew w długiej historii tego miejsca. W jednej z pierwszych natrafiamy na wątek polski:

 15 czerwca 1389 roku. połączone wojska serbskie i bośniackie dowodzone przez  księcia Łazarza starły się z Osmanami, dowodzonymi przez sułtana Murada I. Oddziały serbskie wspomagało …. Rycerstwo z Polski. Uznaje się iż  bitwa ta była pierwszym w historii starciem wojsk polskich i tureckich. Ciekawostką militarną jest fakt iż w bitwie tej życie stracił nie tylko Książę Łazarz ale dowódca zwycięskiej armii osmańskiej czyli Sułtan Murad. Serbia stała się wasalem państwa osmańskiego.

W Kosowie  spotkasz  muzułmańskie meczety oraz  kościoły kultury kościelnej bizantyjsko-romańskiej:

 

Wątek polski w historii Kosowa powrócił: 18 czerwca 1999 kiedy to w  misji pokojowej  wziął udział ponad 800 osobowy kontyngent wojsk z Polski, później uzupełniony dodatkowym kontyngentem policyjnym.

Kraj zamieszkuje niewiele więcej ludzi aniżeli mieszka w…. Warszawie.

Panuje tu  klimat podzwrotnikowy a struktura roślinności jest… piętrowa

Jeśli twój paszport  ma termin ważności dłuższy niż deklarowany okres pobytu;  to przez 90 dni możesz przebywać na terenie Kosowa bez konieczności wyrabiania wizy.

Do 17 lutego 2008 Kosowo …..nie posiadało własnej flagi… dzisiaj wygląda ona tak:

Oto jesteśmy nad rzeką Bystrzycą /swobodny przekład nazwy rzeki/ przepływającą przez w miejscowość Prizren:

Więcej fotek ujrzysz klikając w poziomym menu w przycisk Logo Niedar podróżuje a następnie powiększając mapę Kosowa ujrzysz flagi Niedar – kliknij w nie

Jeden komentarz

Dodaj komentarz