Nazwy ulic w Niedarach? – co Ty na to?

Nazwy ulic w Niedarach?  – podyskutujmy!

Problemy:

…na ostatnim spotkaniu z Wójt Gminy Zawonia p. Agnieszką Werstą, został zasygnalizowany problem numeracji  posesji w świetle kłopotów, jakie z dotarciem do naszych domostw mają kurierzy czy nawet odwiedzający nas goście…..

…zmiany przepisów administracyjnych pozwalają nakładać kary pieniężne na właścicieli niewidocznie ponumerowanych posesji…

…w minioną  niedzielę błądziła po naszej wsi karetka pogotowia.

Poniżej propozycja, która niechaj będzie inspiracją zmierzającą do rozwiązania powyższych i innych podobnych problemów:

Ponieważ wprowadzenie urzędowych nazw ulic wiąże się z uciążliwą wymianą dowodów osobistych, moja propozycja jest następująca:

Wprowadźmy sobie powolutku systematycznie w drodze powszechnej dyskusji i z tzw. obywatelskiego nadania, nazwy „nasze” miejscowe, które gdy już za jakiś czas okrzepną w świadomości mieszkańców – nie wiem czy za rok, dwa… a może za 5 lat…. lub przy okazji np. akcji wymiany dowodów osobistych – zawnioskowalibyśmy  dopiero wtedy,  jako „sprawdzone w praktyce społecznej” nazwy urzędowe.

Byłoby to idealne przygotowanie do takiej  ewentualnej administracyjnej akcji, która w przyszłości,  może zostać zlecona urzędowo – unikniemy wtedy tworzenia nazw w pośpiechu i niekoniecznie po myśli większości mieszkańców….

Nazwy, które wyłonilibyśmy „na sucho”  – zostałyby poddane później pod głosowanie na zabraniu wiejskim.

Jeśli  uzyskałyby większość głosów,  można by w kolejnym etapie  pokusić się o ich uwiecznienie np.  na tabliczkach z PCV  – rozwiązanie najtańsze i rozwojowe. bowiem do takiej tabliczki można dopisać ew.  kolejne numery nowych domostw.

Przykład:

Odcinek asfaltowej drogi  od sklepu  do lasu nazywany bywa zwyczajowo ulicą Wesołą /czemu nie – jeśli tak przegłosujmy : – ) / – ale paść mogą inne propozycje np:

 

Ul. Kurchanowa od nr XX do numeru YY

oraz numery: AA, BB, CC

*********************************

z drugiej strony… jeśli mówić o perspektywie kilkuletniej to nie wiadomo czy nie okaże się, iż za lat kilka będziemy funkcjonować wyłącznie  na adresach elektronicznych.

Karetki będą sterowane robotami a wzywane na numer PESEL z jakimś dodatkowym pinem lokalizatorem GPS.

Przyjezdni przez Internet będą łączyć swoje smartfony np. z naszą witryną internetową, która poprowadzi ich idealnie do celu wyświetlając na samochodowej szybie odpowiednie obrazkowe polecenia.

 

Jak Państwo myślicie?

Serdecznie zapraszam do dyskusji!

Kto jest za?

Kto przeciw?

Może komuś niniejsza propozycja nasunęła inne rozwiązanie – lub zechce ją zmodyfikować… ?

 

Jeśli projekt wprowadzenia poprze co najmniej 10 osób – zajmiemy się sprawą – jeśli mniej odłożymy go na wirtualną półkę z napisem sprawy do załatwienia na później.

Poparcie rozumiem także jako konkretne zgłoszenie:

Odcinka ulicy – drogi  do nazwania

Nazwy  lub wielu nazw – propozycji

 

W oczekiwaniu na zgłoszenia – jakiekolwiek – telefoniczne, mailowe, czy najchętniej w postaci komentarzy do niniejszej propozycji /bowiem będą widoczne dla wszystkich/:

 

Garść ciekawostek na temat nazw ulic w Polsce: Wydawać by się mogło, że najpopularniejszymi nazwami ulic w Polsce są nazwy pochodzące od nazwisk słynnych postaci: Mickiewicza, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Jana Pawła II… ?

Otóż nic bardziej mylnego! Najpopularniejszą ulicą w Polsce jest ulica  Polna!  Tę nazwę nosi aż 3091 ulic. Drugie miejsce: Leśna (2999), a na trzecim miejscu podium, plasuje się ulica Słoneczna (2414).

W powyższy sposób jakby administracyjnie kontynuujemy tradycyjne powiedzenie: „Wyprowadzić kogoś w pole”… bowiem ulica Polna jest jednocześnie ulicą, którą ponoć najtrudniej odnaleźć …pytając „z marszu” przygodnego przechodnia.

Skoro już o wybitnych Polakach mowa, to czy wiecie, który z nich jest najpopularniejszym patronem ulic w Polsce… Jan Paweł II, Piłsudski, Mickiewicz, Sienkiewicz, Maria Curie Skłodowska, Bolesław Chrobry…?

Otóż żaden z nich…. bowiem rekord 1136 ulic dzierży bezapelacyjnie Tadeusz Kościuszko, który wyprzedza Adama Mickiewicza o 36 ulic, a H. Sienkiewicza aż o 293 ulice.

 

Oby nam się wspólnie mieszkało na 3B > bezpiecznie, bezkonfliktowo i …bajecznie.

/-/ Pozdrawiam: Jurek Lewandowski

6 komentarzy

  • Ewa z Romkiem pisze:

    Dużo ludzi u nas błądzi, często pytają się o drogę. Jeżeli kurier lub goście będą szukali naszego adresu trochę dłużej – tragedii nie będzie, choć tłumaczenie każdemu z osobna gdzie mieszkamy jest trochę uciążliwe. Natomiast, gdyby (odpukać!) miała do nas znaleźć drogę właśnie karetka pogotowia czy straż pożarna – to w takich wypadkach często liczy się każda sekunda, decydując o zdrowiu a nawet życiu.

    Dlatego postawienie tabliczek informujących o zakresach numeracji domów na poszczególnych ulicach uważamy za istotne i potrzebne. Szczególnie, że powstaje mnóstwo nowych domów, w związku z tym zamieszanie będzie tylko narastać. Takie rozwiązanie widzieliśmy w miejscowości Konary koło Krotoszyna – sprawdziło się to doskonale.

    Spodobał nam się też bardzo pomysł na nadanie zwyczajowych nazw poszczególnym odcinkom drogi. Mieszkamy przy odcinku „przy budynku dawnej szkoły w lewo – las”, dlatego proponujemy własnie dla niej kilka nazw do wyboru: np. Polna, Słoneczna lub Akacjowa. Mniej wdzięczna, ale trafna byłaby też nazwa ulica Wietrzna.

    Mamy nadzieję, że jeszcze ktoś z Mieszkańców odezwie się w tej sprawie. 🙂

    • Ag-Agata pisze:

      Dla mnie ta część Niedar od dzieciństwa była nazywana „Pod lasem” ale ulica Kurhanowa jest również trafna i nawiązująca do historii.

    • Ewa z Romkiem pisze:

      Podobają mi się obydwie propozycje!

      Kurhanowa dlatego, że pięknie korespondowałaby z naszą przyszłą tablicą informacyjną.

      Ulica Pod Lasem, brzmi ładnie – tym bardziej, że właśnie dla tego wybraliśmy to to przecudne miejsce do zamieszkania.

      Dzięki za głos w tej sprawie!

  • Jerzy Lewandowski pisze:

    Dzięki za ten pierwszy mocny głos w dyskusji i konkretne propozycje nazw.
    W Godzieszowej przez którą stale przejeżdżamy w drodze do Wrocławia, pod nazwami ulic /chyba urzędowymi bowiem tabliczki wykonane są profesjonalnie/ , znajduje się kierunkowa numeracja sekwencyjna posesji, oraz wymienione są także numery singlowe które do tej sekwencji nie pasują…. co u nas jest bardzo częstym zjawiskiem a zatem będzie ewentualnie wymagało większych nietypowych tabliczek.
    Jeśli dodatkowo taką tabliczkę ozdobimy kolorowym logo wsi Niedary, oczyma wyobraźni widzę projekt unikalny…. sądzę nie tylko w skali Gminy.
    Odpowiednia kolorystyka, dostosowany kształt i wielkość tabliczki, nazwa ulicy, numeracja i logo – możemy stworzyć takie graficzne perełki które będą pełniły nie tylko funkcję informacyjną ale mogą stanowić wartość dodaną w kolorystyce naszej wsi…
    Nasz tabliczkowy projekt równolegle w rozmowach telefonicznych wstępnie poparli: Sołtys Agata Woloszczuk oraz Przewodniczący Rady Sołeckiej Marek Michałowski. ….a więc mamy już 4 głosy za…. I czekamy na kolejne.
    Z pozdrowieniami od Zespołu: /-/ Jerzy Lewandowski

  • Ewa z Romkiem pisze:

    Już widzę oczami wyobraźnie te piękne, kolorowe tabliczki. Swoją drogą jestem też ciekawa jakie będzie to nasze nowe logo.

  • Lutek pisze:

    „Wesoła” to już nazwa historyczna i związana ze sklepem oraz wyszynkiem. Może być też „Leśna” lub „Droga do lasu”, Raczej nie „Kurhanowa” bo do kurhanów bezpośrednio prowadzi w Niedarach druga droga, równoległa do naszej.
    Lutek

Dodaj komentarz