Logo po raz pierwszy w Afryce – cz. II

Taki się ucieszyłem faktem ,iż Maja z Wesołej  dokonała z naszym logo debiutanckiego „podboju” Afryki, https://niedary.pl/logo-po-raz-pierwszy-w-afryce/   że pominąłem bardziej uszczegółowiony opis miejsc pobytu.  Tunezja to wszak kraj wielkości połowy Polski. Maja wylądowała na tunezyjskim lotnisku o nazwie Monastir znajdującym się  pomiędzy miastem o tej samej nazwie a Susą – jednym z bardziej  znanych kurortów tunezyjskich. Oto ciekawie uchwycony moment lądowania /niestety logo Niedar w tym czasie znajdowało się w luku bagażowym/:

fot Maja z Wesołej

Monastyr sięga swoją historią czasów Fenickich a więc ludu, który na zawsze przeszedł do historii ludzkości wynalezieniem pieniądza.

i tu skarga klasyka satyry wierszowanej ciśnie się na usta:

….i tylko w sercu wciąż ten gorzki żal do Fenicjan,
którym kasę wynaleźć się udało,
wynaleźli – zgoda !
…ale dlaczego tak mało …?

Nazwa miasta wywodzi się od chrześcijańskiego klasztoru spod którego rzymskie legiony wyprawiały się niegdyś w głąb Afryki. Dzisiaj,  Monastyr,  to pond 90 tysięczne miasto w którym urodził się Habib Burgiba pierwszy prezydent niepodległej Tunezji. Monastyr i Susa przyciągają turystów krystalicznie czystą i ciepłą wodą co widać na poniższym zdjęciu jakże odwrotnie proporcjonalnym do fotek znad rodzimego Bałtyku. U nas zdecydowanie więcej ludzi okupuje plażę aniżeli kąpie się w morzu – tu jest zupełnie odwrotnie:

ft. Maja z Wesołej

W centrum Monastyru króluje Ribat Harthema – okazały kompleks architektoniczny zbudowany w 796 r., by bronić kraju przed najeźdzami. Obok dziedzińca znajduje się sala modlitw, obecnie wykorzystywana jako muzeum prezentujące sztukę świata islamu:

fot. Maja z Wesołej

Genius loci tego miejsca przyciąga nie tylko rzesze turystów ale także filmowców. Naturalną scenografię miasta wykorzystywano przy kręceniu takich filmów światowego kina jak: „Życie Chrystusa” czy „Żywot Briana”. Mało kto wie iż własnie tu kręcono także niektóre sceny znanej nam wszystkim ekranizacji polskiej klasyki czyli: „W pustyni i w puszczy”

Na koniec mocny akcent z Susy lot na spadochronie za motorówką. Wysokość robi wrażenie. Motorówka ledwo widoczna. W pasie wybrzeża można dostrzec niebieskie oczko przyhotelowego basenu.

fot. Maja z Wesołej

Susa w IX w. p.n.e. kolonia Fenicka. W czasie wojen punickich baza wojsk Hannibala. W IV i V wieku ważny ośrodek życia chrześcijańskiego. W V wieku naszej ery zawojowana przez Wandalów – nosi szereg śladów jakże odległych dawnych kultur stąd miasto to zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO co sprawia iż przyciąga rocznie ponad milion turystów z całego świata.

fot Maja z Wesołej

Ok 10 km na północ od Susy znajduje się El-Kantoui, największy port jachtowy w Tunezji. To właśnie na plażach El-Kantoui w 2015 roku doszło do zamachu terrorystycznego w którym zginęło 39 osób, a 36 zostało rannych.


Więcej fotek z wyżej opisanych miejsc odnajdziesz klikając we flagę  Niedar  na mapach Googli   – patrz przycisk Logo Niedar podróżuje  u góry strony.

Dodaj komentarz