80/latkowie – fenomen naszej Niedariańskiej doliny.

….oto  garść statystyk, które zebrał Grzegorz z Głównej.
 Długowieczność, to powód do dumy…. a dla kolejnych generacji nie tylko materiał do historycznych odniesień ale rodzaj symbolicznej - demograficznej porzeczki
 W Niedarach żyje dziś aż 13/cie osób w wieku 80 +
 Statystyka ta niestety nie wypada dobrze na korzyść mężczyzn ale jest to tendencja ogólnopolska by nie rzec światowa. W liczbie tej mamy  bowiem tylko dwóch Panów.

 Skoro już odnosimy lokalne statystyki do danych ogólnopolskich do których jest nam najbliżej, to odsetek statystyczny 80+ wynosi w Polsce 4 %.
 Kiedy naszą długowieczną „ Szczęśliwą Trzynastkę” porównamy do liczby mieszkańców naszej wsi ogółem, to okaże się iż u nas odsetek osób 80+ wynosi dokładnie 5,8% a więc o blisko 2 punkty procentowe więcej aniżeli wynosi średnia krajowa.

Życząc wszystkim SuperSeniorom zdrowia i pogody ducha – zapraszamy przy okazji do wzięcia udziału w IV edycji Niedariańskiego Rajdu szlakiem Kurhanów – niekoniecznie do przejścia trasy, ale do wspólnego udziału w  biesiadzie ogniskowej z wieloma atrakcjami.

Na fotce poniżej  szacowne Seniorki Niedariańskich Rodów w roli konkursowego jury -  podczas Seniorady 2017 tuż przed momentem rozpoczęcia  konkursu na Najlepszą niedariańska słodkość  2017

fot. Ania z Głównej

Leave a Comment